pátek 10. února 2017

KARAMELOVÝ MEDOVNÍK

Ahoj, dnes tady mám recept na Karamelový Medovník, který jsem objevil na internetu. Je výborný a chutná celé rodině, snad bude chutnat i Vám. Hodně štěstí s přípravou a dejte mi prosím vědět, jak Vám chutnal. Tak zase někdy příště, mějte se hezky.


Těsto na placky: 45 dkg hladké mouky
18 dkg moučkového cukru
18 dkg másla
1 vejce
1,5 lžičky jedlé sody
6 zarovnaných lžic medu
4 lžíce smetany
1 lžička kakaa (kvůli obarvení těsta, ale nemusí být)

Krém: 7 dkg umletých vlašských ořechů
20 dkg másla
1 sladké zahuštěné kondenzované mléko 397 g

Sirup: 2,5 lžíce cukru krystal
1,5 dl převařené vody
50 ml rumu

Těsto na placky: Nad párou v misce šleháme (cca 5 min) máslo, cukr, vejce, med a smetanu. Budeme mít krém, který nebude hustý. Do mísy si vysypeme mouku, smícháme s jedlou sodou a přidáme teplý krém. Vypracujeme těsto, které můžeme na pět kousků (cca 19 dkg) rozdělit hned, nebo si ho odvažovat před válením placek. Přikryjeme ho a necháme asi pět minut odpočinout. Těsto mějte stále zabalené, oschlo by. 

Na pečícím papíře si vyválíme placku cca 2-3 mm silnou a vykrojíme kolo o průměru 22 cm. Těsto si můžeme podsypávat, a kdyby se vám zdálo hodně řídké, stačí ho nechat trochu déle odpočívat. Zbytky těsta si upečeme nakonec a použijeme na posyp. Vykrojené kolo si přeneseme i s papírem na plech a upečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů cca 8 min. Upečené, si necháme vystydnout na papíře. Bude se nám s ním potom dobře manipulovat. Takto upečeme všechny placky.

Připravíme si krém: Zahuštěné mléko, (plechovku vaříme den předem 2 hodiny ponořenou ve vodě). Vyskytly se hlasy, že stačí v papiňáku 30 minut.

Tip: Už je k dostání Salko karamel.

Vše utřeme dohromady, ale nenechávejte to moc ztuhnout, protože potom se krém špatně roztírá a stahuje hodně vršek těsta. Sice to nevadí, ale s méně ztuhlým krémem se pracuje lépe.

Spodní placku potřeme sirupem jenom z vrchu (na každou natíranou plochu vypotřebuji cca 20 ml sirupu), natřeme krém (před natíráním si krém rozdělíme na čtyři stejné díly a jeden menší, kterým nakonec potřeme celý medovník) a než přiložíme další placku, tak jí potřeme sirupem zespodu a po přiložení i z vrchu. Takhle dáme na sebe PĚT placek. Krém při natírání stahuje místy vršek z těsta, ale vůbec nevadí! Stáhnuté kousky rozetřete  i s krémem. Sirup vypotřebujeme téměř všechen.

Pamatujte na to, že když to budete mít málo namazané sirupem, bude to tužší. Krémem lehce namažeme taky vršek a strany. Rozsekáme 3 dkg vlašských ořechů a 5 dkg z upečené placky (zbytek si snězte) a tím posypeme strany a vršek medovníku. Takhle připravený medovník už můžeme jíst za 24 hodin, ale samozřejmě ho můžete nechat uležet déle.

Dobou chuť!Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře. Děláte mi velkou radost.